Dizalice topline

Prirodno grijanje koje svoju snagu crpi iz zraka koji nas okružuje. Besplatna i neograničena obnovljiva energija.

Visoka učinkovitost i 

niska potrošnja električne energije


Prelazak na dizalice topline jedno je od ekoloških rješenja koje bi nas moglo brže riješiti ovisnosti o fosilnim gorivima. Toplinska pumpa je moderno rješenje za grijanje prostora i vode. Kod izgradnje nove obiteljske kuće dizalica topline danas je najprirodnija alternativa. Naravno, moguće je i fosilne izvore grijanja u starijim obiteljskim kućama zamijeniti dizalicama topline.

dizalica topline

Kako radi?


Dizalica topline je uređaj koji preuzima toplinu iz okoline s nižom temperaturom kako bi je potom prenio na višu temperaturnu razinu koja je pogodna za grijanje vode ili za grijanje prostora. Sastoji se od nekoliko važnih komponenti – isparivača, kompresora, kondenzatora i ekspanzijskog ventila, koji su međusobno povezani u zatvoreni ciklus.

Najčešće se koriste kompresorske dizalice topline kod kojih kompresor komprimira i zagrijava rashladno sredstvo koje zatim putuje do kondenzatora. Tamo mu se oduzima toplina i stanje se mijenja iz plinovitog u tekuće. Kondenzirano rashladno sredstvo zatim nastavlja do isparivača, gdje se ponovno zagrijava i prelazi iz tekućeg u plinovito stanje. Nakon toga, ciklus se ponavlja. Iako na prvi pogled može zvučati komplicirano, na istom principu rade primjerice hladnjak ili zamrzivač.

Najčešća dizalica topline zrak-voda obično se sastoji od 2 dijela – vanjskog i unutarnjeg, koji su međusobno povezani rashladnim ili hidrauličkim krugom. Vanjska jedinica preuzima toplinu iz odabranog „izvora“ (zemlja, zrak, voda). Veličina i oblik vanjskog dijela ovise o izvoru topline.

Na prvi pogled, unutarnja jedinica bez spremnika tople vode ne može se razlikovati od konvencionalnog plinskog kotla obješenog na zid. Nema posebnih zahtjeva za lokaciju ili veličinu prostora i osigurava prijenos topline u sustav grijanja.

Unutarnja jedinica s integriranim spremnikom tople vode nalikuje većem hladnjaku, postavlja se na pod u pomoćnoj prostoriji, kupaonici ili npr. u garaži.

Prednosti

S većinom vrsta dizalica topline ne morate brinuti o rastućim cijenama goriva, jer se oslanjate na energiju prirodno akumuliranu u prirodnom okolišu. Neke moderne crpke to mogu pretvoriti ne samo u toplinu za grijanje tijekom zimskih mjeseci, već zahvaljujući obrnutom radu i za učinkovito hlađenje prostora po vrućem vremenu.

Ostale pogodnosti:
niski pogonski troškovi (jedan je od najekonomičnijih načina grijanja)
ekološka prihvatljivost
pouzdan i udoban rad koji ne zahtijeva gotovo nikakav napor
sigurnost uređaja

Nedostaci

Viši troškovi nabave (međutim, dizalice topline karakterizira visok povrat, a zbog svoje ekološke prihvatljivosti dizalice topline podliježu i nekoliko subvencija) kod nekih tipova montaža je zahtjevnija, potrebno je odabrati prikladnu lokaciju vanjske jedinice u smislu buke te obratiti pozornost na druge aspekte montaže, npr. odvodnju kondenzata vanjske jedinice, estetiku rješenja i ispravnu elektroinstalaciju.

Kako možete dobiti subvenciju?

Zahtjev se mora podnijeti online, putem obrasca

Ne znate odakle početi?


Mi ćemo se umjesto vas pobrinuti za sve. Pišite nam ili nas nazovite, a mi ćemo vas savjetovati o svemu i predložiti pravo rješenje.

Návrat hore